اره برش

اره برش

حدود ۳۵ سال پیش پیش از اره دستی برای برش قسمت هایی که با مداد روی قطعه کار خط کشیده بودم استفاده می کردم و خاک اره ها را تمیز می­کردم.

در حین برش های دوار همزمان با برش، با توجه به اینکه هیچ توقفی وجود ندارد، خاک اره ها میریزند و به اطراف پخش می­شوند.

سر کارگر پس از دیدن من در حین کار کردن، از من خواست کارم را متوقف کنم. او به من گفت که سال­ها پیش گفته بوده است که با چه روشی میتوان با اره دستی برش انجام داد که مجبور به تمیز کردن خاک اره­ها نباشیم. اما چون هیچ وقت موفق به انجام این کار نشده بود، روش آن را به من نشان نداد. ایده اصلی به شرح زیر بود:

ابتدا برش از بخش پایین انجام شده، سپس با خارج کردن اره از بخش برش، برش از بخش بالایی انجام می شود. با این ضربات آرام دوار، بیشتر خاک اره ها به زمین می ریزد.

پس از اینکه مدتی این نوع برش را تمرین کردم، نکات دیگری را هم متوجه شدم که سر کارگر به من نگفته بود. با استفاده از این مدل برش مقدار کم خاک اره باقی مانده روی سطح کار، از روی خط برش پاک می شود.

این یک برش تمیز بود و من فکر می کنم علت آن، ضربه و برش­های هماهنگ و منظم به قطعه کار است که با استفاده از این نوع برش ایجاد می شود. امتحان کنید حتما دوست خواهید داشت.

پس از آن دستگاهی تولید شد که به منظور تمیز کردن و جمع کردن خاک اره همراه اره دستی طراحی شده بود.(clear-line) نام داشت. در طی ۳۵ سال گذشته بیش از هزاران اره دستی دیدم که هیچ کدام مکنده­ای مثل clear-line نداشتند. آیا این موضوع می توانست دلیلی باشد برای اینکه نجاران درآن زمان توانایی برش بدون استفاده از چنین دستگاهی را داشتند؟

یک طرفند دیگر استفاده از اره، برای تنظیم زوایا است. این کار با قرار دادن اره به صورت عمودی مقابل تخته و مشاهده بازتاب تخته در کناره تیغ اره انجام می­شود

هنگامی که  نوار منعکس شده مستقیم باشد و با لبه تخته در یک خط باشد تیغ اره در ۹۰ درجه با لبه قطعه کار تنظیم می­شود.

برای تنظیم زوایای ۴۵ درجه، اره را تا جایی که گوشه ۹۰ درجه به وسیله نوار بازتابی و لبه قطعه کار تشکیل شود حرکت دهید(PMW)

این عکس نحوه حرکات دورانی هماهنگ در برش را نشان می دهد. (روش ولسترن)

با فشار دادن بخش پشتی اره روی قطعه کار و ایجاد خط برای برش دیگر، اره را کمی بلند کرده (همانطور که در شکل نشان داده شده) بنابراین دندانه های اره مخالف برش شما کشیده نمی شوند.

چنین برش بسیار متفاوت به نظر می رسد و بسیار عالی عمل می کند.

از انعکاس کار برای کشیدن خط صاف و عمود در  طول قطعه کار استفاده می­شود. در عکس مشاهده می­کنید که بازتاب کار با قطعه کار تنظیم نیست و صفحه تیغ اره کاملا با زاویه ۹۰ درجه روی قطعه کار قرار نگرفته است.

حال با تغییر چرخش اندکی در اره، انعکاس کار با قطعه تنظیم شده است. اره عمود در عرض کار قرار گرفته است. حال به راحتی در طول اره یک خط با مداد روی قطعه کار می­کشیم، در نتیجه در راستای این خط برش می­تواند صورت بگیرد.

با این روش با دقت بالا می­توان زاویه ۴۵ درجه را رسم کرد. هنگامی­که انعکاس کار با زاویه ۹۰ درجه روی اره قرار می­گیرد(همانطور که مشاهده می­کنید)، اره شما در زاویه ۴۵ درجه با قطعه کار قرار گرفته که میتوانید خط برش را بکشید.

قسمت دوم:

یکی از لذت های مطالعه مجله­های نجاری قدیمی این است که آنها شامل موارد جالب بسیاری هستند که در کتاب های قدیمی وجود ندارد. مانند چیزی که شب قبل در رابطه با shangie  دیدم.

Shangie چیست؟

وسیله ای است که اره دستی ۲۶″ را به two-man saw تبدیل می­کند که برای کار طراحی شده و به هردو عامل دقت و exertion نیاز دارد .

این ایده بسیار ساده است: یک دسته وجود دارد که با  یک sliding wedge باعث ایمن نگه داشتن انگشتان در مقابل تیغ اره می­شود، همچنین برای محکم کردن پلیت به کار می­رود.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *